Začátek roku 2020

Začátkem nového roku 2020 se skauti z Újezdu rozhodli, že se zúčastní celorepublikové skautské akce s názvem Zimní přechod Brd. Zájem o účast na akci projevily všechny oddíly. 25.1. 2020 se tedy vyráželo z hlavního nádraží směr Řevnice. Každoroční náplní zimního přechodu je putování na Kytínskou louku, kde se sejdou oddíly z celé republiky a děti si vyměňují vlastnoručně vyrobené brděnky. Je možnost se zde i občerstvit párkem v rohlíku, teplým čajem nebo horkou čokoládou. Vše je vydáváno z polní skautské kuchyně. Vyvrcholením celé akce je slavnostní nástup ve 13:00 hod. se vztyčením vlajky Zimního přechodu Brd. 

     A jak vlastně tato akce vznikla? V roce 1969 uspořádali akci poprvé skauti jako nenásilný protest proti okupaci v roce 1968. Od té doby se Zimní přechod Brd koná pravidelně každý rok, za doby komunismu pod hlavičkou TOM (turistických oddílů mládeže). Tradiční jsou trasy z Mníšku pod Brdy nebo z Řevnic, ale jsou i jiné možnosti, např. z Dobříše.  

      Během ledna probíhaly v oddílech tradiční skautské schůzky. Klučičí oddíl Vidrholec se zaměřil začátkem roku na zdravovědu a aktivity spojené s první pomocí. Holčičí oddíl Kasiopeja měla v programu šifry a mapy. Šídla se v lednu soustředila spíše na skautskou historii a metodiku. 

      Na závěr bychom Vás chtěli srdečně pozvat na náš skautský ples. Již po čtvrté se bude konat v kulturním domě Level, který je hned v centru Újezdu. Ples proběhne 28. března. Lístky si můžete zakoupit ve skautských klubovnách na Rohožníku, nebo přímo na místě konání plesu. Lístek bude za 150 Kč. Večer zahájí v 18:30 kapela Bosáci. Tematicky bude celý večer laděn do punkového stylu. Kostým je samozřejmě povolen, ne-li přímo vítán. Doufáme, že se dočkáme pikantních punkových plesových převleků. V programu se můžete těšit na spoustu předtančení, které si připraví děti. Nebude chybět ani tombola a taky tradiční Afterparty v Restaurantu Smolík. Proto se na Vás tedy těšíme a doufáme, že se všichni na plese šťastně shledáme. 


Barbora Radová
No comments

Leave a comment